הסכם ממון לאחר נישואין

מהו הסכם ממון לאחר נישואין

הסכם יחסי ממון בין בני זוג לאחר נישואין מיועד למקרים בו בני זוג החליטו על עריכת הסכם ממון רק לאחר הנישואין בין אם לא חשבו על הנושא, או לא רצו לעסוק בנושא בסמוך לחתונה.

במסגרת חוק יחסי ממון ניתן לבצע הסכמי ממון גם לאחר הנישואים, אך בעוד שהסכם ממון טרם הנישואים טעון אישור של נוטריון בלבד או רשם נישואין, אישורו של הסכם ממון לאחר הנישואים טעון אישור בית משפט או בית הדין הרבני. 

לאחר אישורו מקבל הסכם הממון תוקף של פסק דין, אשר ניתן לאכיפה ולביצוע.

עריכת הסכם ממון לאחר נישואין מבטיח לבני הזוג יציבות כלכלית, שקט נפשי והגנה בדומה לעריכת הסכם ממון לפני נישואין. לאחר חתימה ואישור הסכם הממון, בני הזוג לא צריכים לחשוש לעתידם הכלכלי במקרה של פרידה וגירושין בלתי צפויים.

הפרוצדורה הנדרשת היא החלק הקל בהסכם. המרכיב הקשה והמורכב יותר הינו המרכיב הרגשי, זוגות נשואים שניגשים לערוך הסכם עלולים להכניס מתח רב למערכת היחסים.

על הסכם הממון להיערך באופן שאינו משתמע לשתי פנים אחרת יש מקום לפרשנויות שלמעשה שונות לחלוטין מכוונת הצדדים בעת עריכת ההסכם.

האם ניתן לבטל הסכם ממון לאחר נישואין

על הסכם ממון לאחר נישואים חל הכלל בדיני חוזים הקובע כי משנפל פגם בחוזה יכול וניתן יהיה לבטלו. עורך דין דיני משפחה שיבדוק את נסיבות המקרה ויחווה דעתו האם מתקיימת עילה חוזית לביטול ההסכם.

תוקף הסכם ממון לאחר הנישואין

להסכם ממון יש תוקף כל עוד ההסכם לא שונה על ידי אחד הצדדים ובהתאם לחוק. ישנם מקרים בהם נקבע מראש כי הסכם הממון יעמוד בתוקפו לתקופה מוקצבת או המציינים כי ההסכם יאבד מתוקפו בהתמלא תנאי מסוים.

האם ניתן לשנות הסכם ממון לאחר נישואין

במידה ושני הצדדים מסכימים לשינוי בהסכם, הם יכולים לעשות זאת בכל רגע נתון. באופן עקרוני הסכמי ממון הנערכים על ידי עורך דין מומחה בתחום התייחס כבר מראש למקרים בהם ישנו שינוי ברכוש.